Козинська
селищна рада

Обухівського району
Київської області

КОЗИНСЬКА ТГ. ШЛЯХАМИ ІСТОРІЇ. ГОРОДИЩЕ

Кожне з сіл Козинської територіальної громади має древню історію, що сягає віків. Історія села Старі Безрадичі пов’язане з городищем Торчем. Місцева легенда твердить, що походження назви Старих Безрадичів виходить з подій, пов’язаних з Торчем при облозі половцями. Городище розташоване на західній окраїні села, на лівому мисі річки Стугни.

У письмових документах Безрадичі згадуються у 16.ст. датованих 1554 роком. Князь Богуш Федорович Корецький подарував Безрадичі Києво-Печерській Лаврі…

Архимадрит Лементій Хребтович у 1580 році виклопотав у короля Баторія грамоту на будівництво замку і заселення міста Безрадичів.
Біля Старих і Нових Безрадичів, в урочищах Містечка і Стрілка виявлено поселення трипільської культури (IV-III тисячоліття до н.е.)Поселення Черняхівської культури, досліджено курганний могильник, поселення та городище часів княжої Русі.

На початку ХХ ст. біля Нових Безрадичів знаходилося 25 курганів.

Станом на другу половину ХХ ст. їхніх слідів не залишилося внаслідок інтенсивного розорювання ґрунту. Ця місцевість неодноразово досліджувалася археологами. Першим був Вікентій Хвойка.

Культурний шар городища містить знахідки зарубинецької культури і давньоруських часів (ХІ-ХІІІ ст.). Під час розкопок на цій території було виявлено заглиблені в землю житла, знайдено кераміку і срібну гривню київського типу, а також скляні браслети, шиферні прясла, прикраси, знаряддя праці. Також на городищі було знайдено свинцеву вислу печатку греко-руського типу із зображенням святого Романа.

Сьогодні на місці городища знаходяться пагорби покриті травою. Тут же розташовується меморіальна дошка в пам’ять про фортецю Древньоруського города Торчесська.

наверх