ПЕТРИКІВСЬКІ МОТИВИ У ВЕЛИКИХ ДМИТРОВИЧАХ

Петриківський орнамент здавна вважався художньою візитівкою України. Рослинні петриківські візерунки в різний час використовували для оздоблення стін у хатах, розписували печі, зображували на посуді. У сучасному світі петриківським розписом розмальовують одяг, музичні інструменти та навіть зображують на банківських кредитних картках. А у Великих Дмитровичах, при в’їзді у село петриківським розписом розмальована зупинка. Це робота місцевої мисткині, керівника художнього гуртка Ірини Богданець та її учениць.
Ірина Анатоліївна переїхала до Великих Дмитровичів із Києва. Саме там, у художній школі вона навчалася мистецтву петриківського розпису. «Коли мама вперше привела мене та брата до художньої школи і я побачила візерунки виконані петриківським розписом, це було захоплення з першого погляду», - пригадує художниця. Навчанню вона присвятила 5 років.
У Великих Дмитровичах жінка проживає з 2006 року. Тут народилися її діти. Шість років тому, перебуваючи у декретній відпустці, художниця відкрила при загальноосвітній школі гурток від Обухівського районного центру творчості дітей і юнацтва, де навчає петриківському розпису усіх бажаючих. Спочатку до неї на заняття приходило до десяти діток, а сьогодні – близько сорока. Тут працюють дві групи: молодша і старша.
«Дітям, дуже подобається цей вид декоративно-орнаментального народного малярства. Вони малюють пензлями та паличками залежно від ступеню складності малюнку. І на аркушах паперу з’являються пелюстки і листя, які в умілих ручках юних художників складаються в дивовижні квіти, кетяги калини чи в’юнкий виноград, казкових птахів, звірів і навіть людей», - розповіла Ірина Анатоліївна.
Свої малюнки діти зображують на тканині, малюють по дереву та склі. До новорічних свят, вони розмальовували дерев’яні дощечки, фігурки та новорічні іграшки. До Великодня малювали петриківський орнамент на писанках. До дня Соборності розфарбовували карту нашої держави. Готують різноманітні вітальні листівки до свят.
«Я розповідаю своїм учням, що вміння малювати не доведеться носити за плечима. І навіть найпростіший предмет з композицією петриківського розпису може стати найдорожчим подарунком для близької людини», - зазначила пані Ірина.
Сьогодні у художньому гуртку Великодмитровецької школи навчаються талановиті діти, які з великою цікавістю пізнають особливості петриківського розпису. Їх творчі роботи неодноразово брали участь у різноманітних районних і обласних конкурсах.
А нещодавно художниця разом зі своїми ученицями Галиною та Анастасією Поремськими вирішили прикрасити зупинку громадського транспорту, додавши їй кольору і цвіту. Цю ідею запропонували саме дівчата, а попросила це зробити їх бабуся Людмила Федорівна Галка. Мовляв, нехай перехожі бачать красу, аніж чекати допоки хтось на свіжопофарбованій зупинці напише лайку. Вчитель підтримала їх ідею та допомогла втілити цей задум у життя. За таку чудову ініціативу їх нагородили грамотами та грошовими преміями від сільської ради.
Також Ірина Анатоліївна разом зі своїми учнями розписали шкільні ворота. Тепер усіх, хто йде до шкільного подвір’я привітно зустрічають червоні кетяги калини, багряні листочки клену та шкільний дзвоник.
Сміючись Ірина розповіла, що вона ніби чоботар без чобіт. Вдома у неї не залишилось жодної дощечки чи тарілки, які вона розмалювала. Мовляв, все пороздаровувала. От тільки металева хвіртка і поштова скринька розписані петриківським розписом свідчать, що у цьому дворі живе художниця.