Податкові нюанси: як правильно відобразити прощений кредит?
У сучасних економічних умовах питання анулювання боргу кредитором до закінчення строку позовної давності стає все більш актуальним.
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що згідно з підпунктом "д" підпункту 164.2.17 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб включається дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, якщо сума перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік). У 2024 році ця сума становить 1775,00 грн (7100,00 грн. х 25%).
Обов’язки кредитора та боржника:
· кредитор зобов’язаний повідомити боржника про прощення (анулювання) боргу та включити цю суму до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за підсумками звітного періоду;
· боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній декларації про майновий стан та доходи.
У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу такий кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента щодо таких доходів.
Відповідно до підпункту 165.1.55 ПКУ, не включаються до оподатковуваного доходу:
· основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік) встановленої на 1 січня звітного податкового року;
· сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності;
· основна сума боргу (кредиту) платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності;
· сума боргу платника податку за договором про споживчий кредит або іншим договором (у т. ч. сума процентів, комісій та інших платежів), анульована згідно з пунктами 12 і 16 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».
· сума процентів, комісій та інших платежів за таким договором, що не підлягають сплаті платником податків згідно з пунктом 11 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про споживче кредитування»
Отже, якщо банк не сплатив податки за вас, вам потрібно самостійно подати декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня поточного року та до 1 серпня сплатити задекларовану суму податку на доходи фізичних осіб та військового збору.